sabato 6 dicembre 2008

22 Nëntori dita e Alfabetit

Nentori muaji I festave,muaji I fitoreve te kombit shiptar,pre i politikave te felliqura te shum fuqive te medha.

Ishte nentori i motit 1908 qe beri nje kthese per shqiptaret dhe gjuhen shqipe,solli nje fitore te madhe per kete popull,fitore qe mposhti politiken perqarese otomane.

Nentori solli kongresin e Manastirit,kongres nga i cili doli alfabeti unikal shqiptar,akt ky i cili i dha fund nje paradoksi te madh qe egzistonte mbi shekuj mbi kombin shiptar dhe gjuhen e tij.

Shiptaret,ky komb kaq fisnik,nje nder kombet me te vjetra qe jeton qe me diellin ne keto troje por fatkeqsisht me nje gjuhe te paster shqipe me nje alfabet te paster shqip per se tepermi te vonshem,por anise se populli thot:” me mir von se kurr”.

Per te mos egzistuar ajo "kurr" fjalen e vet e tha kongresi i manastirit ku njezeri u soll dhe u perpilua alfabeti i par shqip i bazuar mbi shkronja latine por qe ne shqip kane nje tingull unikal,kjo u be qe kurr me shqiptari mos te shkruaj poezi shqipe me alfabetin Grek,qe kurr me shqiptari mos te shkruaj historin shqiptare ne Turqisht, e perfundimisht shiptari te shkruaj e te kendoj gjuhen shqipe vetem shqip.

Prandaj sot te gjith ne qe kemi e qe flasim nje gjuhe kaq te paster shqipe duhet te dijm se eshte merite e atij kongresi dhe delegateve te tij,dhe per ate te gjith se bashku ne nje ze duet te bertasim :Lavdi martireve te Çeshtjes dhe gjuhes shqipe.

Shkruar nga: Realisti

Nessun commento:

Posta un commento